II spotkanie problemowe w cyklu
Polonica w zbiorach państw nadbałtyckich
20 kwietnia 2010 r. w Archiwum Głównym Akt Dawnych odbyło się II spotkanie problemowe z cyklu "Polonica w zbiorach państw nadbałtyckich". W jego ramach zorganizowano konferencję naukową z okazji 350. rocznicy Pokoju w Oliwie. Konferencji towarzyszyła wystawa archiwalna ukazująca dokumenty "oliwskie" w zasobie AGAD.
Podczas konferencji referaty wygłosili:
-
prof. dr hab. Alina Nowicka-Jeżowa (Uniwersytet Warszawski),
-
prof. dr hab. Wojciech Krawczuk (UJ),
-
mgr inż. Anna Wytyk (Biblioteka Gdańska PAN), mgr Marek Marzec (NASK) [Kolekcja atlasów morskich w zbiorach Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk opublikowanych w portalu Polska.pl (*pdf)],
-
mgr Karol Łopatecki (Uniwersytet w Białymstoku),
-
dr Anna Ziemlewska (Szkoła Laboratorium Toruń),
-
mgr Stanisław Flis (SAP Oddział Gdańsk), [Projekt Baltic Connections, 2005-2007 Informator o zródłach z archiwów i bibliotek polskich do dziejów stosunków miast bałtyckich i żeglugi na Bałtyku, 1450-1800 (*pdf)]
-
mgr inż. Jacek Gancarson (Sztokholm),
-
dr Hubert Wajs (AGAD) [Pax Oliviensis (*pdf)],
-
dr Jacek Krochmal (AGAD) [Informacje o polonikach
w zbiorach państw nadbałtyckich na stronie internetowej Archiwum Głównego Akt Dawnych (*pdf)]
Zobacz również program konferencji (*.pdf).
Podczas obrad szczególną uwagę poświęcono polonikom w zbiorach szwedzkich i łotewskich, a także roli AGAD jako instytucji rejestrującej polonika oraz gromadzącej ich mikrofilmy, fotokopie i kopie cyfrowe w Elektronicznym Repozytorium poloników. Dane te są udostępniane na stronie internetowej AGAD.
Materiały pokonferencyjne zostaną ogłoszone drukiem w tomie XVII czasopisma "Miscellanea Historico-Archivistica".
Atlasy morskie z XVI-XVIII wieku
Na stronie internetowej Polska.pl pojawiły się skany unikatowej kolekcji 12 atlasów morskich z XVI-XVIII wieku, przechowywanych w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN.
Zob. szerzej: Kolekcja unikatowych atlasów morskich (XVI-XVIII) w zbiorach Biblioteki Gdańskiej
Spotkanie problemowe nt. Elektroniczne repozytorium:
Polonica w zbiorach państw nadbałtyckich
![[Rozmiar: 65734 bajtów]](wp-content/uploads/2015/01/nauka_arca.jpg)
![[Rozmiar: 65734 bajtów]](wp-content/uploads/2015/01/nauka_arca.jpg)
W dniu 19 lutego 2009 r. w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odbyło się spotkanie problemowe nt. Elektroniczne repozytorium: Polonica w zbiorach państw nadbałtyckich. W spotkaniu uczestniczyli: dr Barbara Berska, Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, prof. Alina Nowicka-Jeżowa (Uniwersytet Warszawski), prof. Edward Mierzwa wraz ze współpracownikami z Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie Trybunalskim, prof. Wojciech Krawczuk (UJ), prof. Dariusz Chemperek (UMCS w Lublinie), dr Wojciech Walczak (Uniwersytet w Białymstoku), dr Hubert Wajs (dyrektor AGAD), dr Jacek Krochmal (AGAD), dr Michał Kulecki i pracownicy AGAD.
Przedmiotem obrad była prezentacja doświadczeń związanych z poszukiwaniami oraz kopiowaniem poloników w archiwach i bibliotekach w Szwecji i innych państwach basenu Morza Bałtyckiego. Polonika objęte poszukiwaniami to zarówno materiały archiwalne – źródła historyczne, jak również utwory literackie ważne dla badań literaturoznawczych.
Uczestnicy spotkania zadeklarowali chęć wymiany informacji o odszukanych polonikach, w tym udostępnienie ich katalogów, opisów archiwalnych oraz kopii cyfrowych, które będą gromadzone w Elektronicznym Repozytorium udostępnianym w Internecie. Repozytorium to będzie uzupełniane w miarę przekazywania informacji o polonikach oraz ich skanów.
Powołany zostanie zespół roboczy, który w ciągu kilku tygodni opracuje wstępne założenia projektu. Podkreślono konieczność legalnego wykonywania i udostępniania kopii cyfrowych poloników znajdujących się zbiorach zagranicznych, a także potrzebę zestandaryzowania opisów archiwalnych oraz określenia minimalnych wymagań technicznych dla kopii cyfrowych. Te dwa typy wymagań (minimalne dla opisu i dla kopii cyfrowych) zostały opublikowane po dyskusji w zespole roboczym w Internecie na stronie projektu. Udostępniamy też testowo ponad 20 przykładowych dokumentów pochodzących ze zbiorów Riksarkivet w Sztokholmie, z działu Extranea 75. IX Polen.
Repozytorium kopii cyfrowych będzie odpowiednikiem i kontynuacją zbioru mikrofilmów poloników z archiwów zagranicznych, gromadzonych i udostępnianych w AGAD. Projekt będzie dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych polonikami przechowywanymi w archiwach i bibliotekach państw basenu Morza Bałtyckiego.