Działalność Archiwum

Ogólna ocena warunków i wyników pracy AGAD w 2012 r.

W roku 2012, w ramach realizacji zaleceń pokontrolnych i ustalonych przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych priorytetów w zakresie ewidencji zasobu, w AGAD paginowano łącznie 754.776 stron ksiąg i akt luźnych. Ponadto naniesiono ok. 62 tys. znaków własnościowych (stempli) archiwum na ponad 2661 jednostkach.

Komisja Metodyczna AGAD obradowała na 6 posiedzeniach, podczas których podjęła uchwały o przyjęciu 8 inwentarzy zespołów/zbiorów lub ich części oraz 5 koncepcji opracowania zespołów.

W roku 2012 zaprezentowano m.in. wystawy:

  • Pokaz oryginalnego tekstu Konstytucji 3 Maja w Kordegardzie (z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej – 3-6 maja 2012 r.).
  • Pokaz kopii Konstytucji 3 Maja w Łazienkach Królewskich.
  • Wystawa "Grunwald – 600 lat chwały" jest prezentowana w Muzeum Bitwy na Polach Grunwaldu (wspólnie ze Stowarzyszeniem "Archivum Patriae").
  • Archiwum (wspólnie ze Stowarzyszeniem "Archivum Patriae") uczestniczyło w Nocy Muzeów (19 maja) z wystawą ponad 40 oryginałów "Zapomniany świat epistolografii. Listy znanych osób od XIV do XX w. z zasobu AGAD." oraz projekcją filmu (nadal na fb http://www.youtube.com/watch?v=wCoyp97f8e0&feature=youtu.be), a CLKA przygotowało warsztaty "Napisz list gęsim piórem" (http://www.facebook.com/media/set/?set=a.416598475029873.94302.122305034459220&type=1).

Dokumenty z AGAD przygotowano do wypożyczane i prezentacji na 4 wystawy:

  • Pod wspólnym niebem (zorganizowana na Zamku Królewskim w Warszawie przez Muzeum Historii Polski),
  • Sąsiedzi w Europie (zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Szczecinie),
  • Wystawa poświęcona Konstytucji 3 Maja (zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Białymstoku),
  • Wystawa poświęcona Kawalerom Maltańskim "Wokół krzyża maltańskiego" (organizowana przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy)

W Pracowni Naukowej AGAD udostępniono 12.932 j.a. z zasobu własnego i 6689 j.a. (tylko mikrofilmy) z zasobu innych archiwów państwowych (w sumie 19.621 j.a.). Do innych archiwów z zasobu AGAD wypożyczono 12.869 j.a. Łącznie z zasobu AGAD udostępniono 25.801 j.a. W 2012 r. zarejestrowano 933 użytkowników.

W związku z remontem przeprowadzonym w 2011 roku i pracami porządkowymi Pracownia Naukowa AGAD stopniowo wraca do udostępniania oryginałów (z oddziałów II, III i IV); niezależnie od tego, przez cały czas udostępniane są mikrofilmy.

Kwerendy wykonywane przez archiwum: w roku 2012 wpłynęło 1708 kwerend; ponadto udzielono 221 informacji o zasobie AGAD i zasadach jego udostępniania; w sumie 1929 spraw; ponadto 150 spraw (korespondencja) związanych z zamówieniami reprograficznymi i zgodą na publikacje reprodukcji materiałów archiwalnych z zasobu AGAD.

Sekcja Reprografii wykonała 32.069 skanów (w tym 9599 tzw. zabezpieczających) oraz 160.656 klatek mikrofilmów zabezpieczających.

W związku z projektem digitalizacyjnym części zasobu realizowanym przez firmy zewnętrzne wykonano 1.124.000 skanów. Ponadto przygotowano do wypożyczenia i wypożyczono 8684 j.a. (mikrofilmy) z 12 zespołów. Były to m.in. księgi metrykalne, Pierwsza, Druga i Trzecia Rada Stanu Królestwa Polskiego; na miejscu detotalizowano cześć ksiąg Metryki Koronnej.

Należy też odnotować udział pracowników AGAD w następujących pokazach i prezentacjach dokumentów oraz pokazach pracowni konserwatorskiej:

  • Wizyta dr Ramojusa Kraujelisa, Naczelnego Archiwisty Litwy i delegacji archiwistów litewskich (26 I 2012).
  • Wizyta 18 pracowników archiwum miejskiego w Malmö w Szwecji (20 IV 2012).
  • Wizyta dra Michaela Hollmanna, prezydenta Archiwum Federalnego w Koblencji w Niemczech (26 IV 2012).
  • Wizyta delegacji Sądu Konstytucyjnego Królestwa Norwegii (19 III 2021).
  • Wizyta grupy ekspertów Programu UNESCO "Pamięć Świata" (10 V 2012).
  • Wizyta historyków z Nowosybirska w ramach projektu badawczego Kasy Mianowskiego (11 XI 2012)
  • Wizyta Ambasadora Republiki Tureckiej w Rzeczypospolitej (22 IX) oraz dyrektorki Muzeum Sakip Sabanci Museum, Istambuł,Turcja
  • Wizyta Archiwistów z Archiwum miejskiego w Chengdu, Chiny (18 XII)

W ramach porządków po pracach remontowych w 2011 roku (wymiana instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania oraz po malowaniu magazynu nr 215), magazyn ten został wstępnie odczyszczony. Od stycznia 2012 r. rozpoczęto operację kompleksowego i systematycznego przeglądu stanu zachowania przechowywanych w tymże magazynie materiałów archiwalnych. Polega ona na prowadzonym przez pracownice CLKA przeglądzie pod kątem konserwatorskim, natomiast ze strony wszystkich pracowników oddziału II na przemieszczaniu podlegających przeglądowi materiałów w Sali Balowej AGAD i przewożeniu ich z powrotem do magazynu, uzupełnianiu brakujących metryczek, czyszczeniu z kurzu, mierzeniu, przewożeniu do magazynu, pakowaniu w zależności od kwalifikacji w banderole lub biały papier i ponownym ustawieniu na półkach. Dotychczas zakończono te prace przy księgach sieradzkich podkomorskich, ziemskich i grodzkich (w całości), księgach ziemskich szadkowskich (w całości), księgach wieluńskich podkomorskich, ziemskich i grodzkich (w całości), księgach ostrzeszowskich ziemskich i grodzkich (w całości), aktach komisji porządkowej cywilno-wojskowej ziemi wieluńskiej i powiatu ostrzeszowskiego, księgach łęczyckich podkomorskich (w całości), grodzkich (niemal w całości, pozostaje seria nosząca nazwę "rozmaite akta dotyczące całości województwa") i ziemskich (częściowo), księgach grodzkich przedeckich (częściowo) i księgach ziemskich płockich (częściowo). Szacunkowo jest to co najmniej 3 tys. ksiąg. Inne oddziały w pierwszym kwartale prowadziły poremontowe prace porządkowe (przemieszczanie archiwaliów, sprzątanie we wszystkich magazynach archiwalnych). W Bibliotece AGAD, wyremontowanej i wyposażonej w nowe regały jezdne, trwały prace porządkowe (odkurzanie, czyszczenie ręczne każdej książki, układanie księgozbioru na półkach); przemieszczanie księgozbioru między magazynami. Przemieszczenia te objęły 31.205 woluminów. Od września 2012 r. Biblioteka AGAD jest już otwarta.

CLKA przeprowadziło szkolenia: dla pracowników Archiwum Państwowego m.st. warszawy (z zakresu ochrony i zabezpieczania zasobu archiwalnego), dla konserwatorów archiwów i bibliotek warszawskich (z AAN, AGAD i BW) – szkoleniowe z zakresu neutralizacji chemicznej wżerów atramentowych; dla praktykantów i stażystów (z zakresu ochrony i zabezpieczania archiwaliów).

W drugim kwartale 2012 r. CLKA wykonało przeglądy stanu zachowania archiwaliów pod kątem planowanej digitalizacji (księgi metrykalne z oddziału II oraz Metryka Koronna z oddziału I).

Laboratorium mikrobiologiczne CLKA prowadziło badania skażeń archiwaliów podlegających przemieszczeniu oraz badania skażenia biologicznego powietrza (na terenie AGAD oraz AP Białystok i AP Siedlce). Przygotowano też ekspertyzy konserwatorskie dla Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz dla Instytutu Sztuki PAN.

Zakończono prace konserwatorskie i skanowanie oraz przekazano przedstawicielom archiwum diecezjalnego w Łowiczu 4 księgi metrykalne z parafii Brochów (zawierające wpisy dotyczące F. Chopina).

W ramach działalności naukowo-wydawniczej AGAD zajmował się publikacją wydawnictw naukowych i organizacją konferencji naukowych. Ukazały się dwa kolejne tomy czasopisma "Miscellanea Historio-Archivistica", (t. XVIII i XIX), w tym tom specjalny, poświęcony jubileuszowi AGAD. Archiwum wydało także 2 książki autorskie, w tym rozprawę habilitacyjną dr. Janusza Grabowskiego, a ponadto katalog wystawy z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Pracownicy AGAD łącznie ogłosili drukiem 92 publikacje naukowe, w tym: 4 książki autorskie, 2 kolejne tomy czasopisma "Miscellanea Historico-Archivistica", 1 katalog wystawy, 48 artykułów naukowych (w tym 3 w językach obcych), 2 edycje źródeł archiwalnych, 6 recenzji oraz 29 sprawozdań, not i komunikatów.

Archiwum zorganizowało 2 konferencje naukowe samodzielnie i jedną wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim, NDAP i innymi archiwami warszawskimi.

  1. Zjazd konserwatorów archiwaliów – AGAD, 26-27 listopada 2012 r.
  2. Polonica w zbiorach państw nadbałtyckich – AGAD, 30 listopada 2012 r.
  3. Emigracja i środowiska polonijne: archiwa i archiwalia (Warszawska jesień archiwalna) – AGAD, 14 grudnia 2012 r. (konferencja współorganizowana przez AGAD, NDAP, Archiwum PAN i archiwa warszawskie).

Pracownicy archiwum brali udział w konferencjach naukowych organizowanych w AGAD oraz innych archiwach i instytucjach naukowych, na których wygłosili łącznie 20 referatów.
Ponadto w Archiwum odbyły się 4 zebrania naukowe.

W roku 2012 Facebook AGAD miał już ponad 1000 uczestników.

Plan pracy na 2013 r.