Sprawozdanie

Roczne sprawozdanie z działalności
Archiwum Głównego Akt Dawnych w 2002 r.

Skrócona struktura organizacyjna AGAD:

  • Oddział I materiałów archiwalnych z okresu dawnej Rzeczypospolitej (do 1795 r.)
  • Oddział II materiałów archiwalnych z okresu porozbiorowego (do 1918 r.)
  • Oddział III archiwów rodowych i zbiorów prywatnych
  • Oddział IV zbiorów kartograficznych i ikonograficznych
  • Oddział V – informacji, ewidencji i udostępniania zasobu
  • główny specjalista ds. kwerend genealogicznych
  • biblioteka
  • reprografia
  • CLKA – Centralne Laboratorium Konserwacji Archiwaliów
  • Dział Administracyjno Kadrowy
  • sekretariat
  • Starszy inspektor ds. informatyki
  • Dział Finansowo – Księgowy

Ogólnie tę strukturę można podzielić na 3 zasadnicze bloki wyróżnianie obecnie w organizacji urzędów. Są to:

  • Zaplecze czyli tzw. Back Office– oddziały od I do IV zatrudniające łącznie 17 etatów pracowników merytorycznych oraz 6,25 etatu pracowników pomocniczych i CLKA (6,75 etatów). Tu jest wykonywana praca podstawowa; oddziały I IV pracują nad inwentarzami (owych 17 etatów), pracownicy pomocniczy zajmują się dostarczaniem akt do PN, paginacją, nanoszeniem znaków własnościowych, wprowadzaniem danych do komputerowych baz danych. Dlatego ich liczba w oddziale III objętym w całości lustracją na czas jej trwania została zwiększona. Niektórzy wykonują lecz jest to wartość dodana także pewne prace inwentarzowe. Pracownicy CLKA zajmują się konserwacją i szkoleniami i obejmują swym zainteresowaniem nie tylko AGAD. Łącznie 29 etatów.
  • Fronton – kontakty z klientami / użytkownikami Front Office przede wszystkim Pracownia Naukowa (5,5 etatu), główny specjalista (1 etat ), biblioteka (2 etaty), ale także sekretariat (1 etat). Typ pracy tych osób uległ ostatnio zmianom, ze względu na zmianę charakteru osób odwiedzających archiwa. Przestali to być uniwersyteccy naukowcy, historycy, socjologowie etc. mający rozeznanie w materiale archiwalnym, a są to obecnie w większości amatorzy genealodzy i historycy lokalni, których nastawienie i przygotowanie do pracy w archiwach jest inne od dotychczas spotykanego. Ci ludzie chcą szybko otrzymać tylko konkretną informację. Ich liczba rośnie z roku na krok (tabela) i dlatego ze względów bezpieczeństwa – konieczne stało się zwiększenie personelu w tej części. Tu też należy zaliczyć 3 etaty pracowni reprograficznej. Łącznie 12,5 etatu.
  • Działalność podstawowa kierowanie i obsługowa – bez której nie sposób sobie wyobrazić działań jakiegokolwiek urzędu. Liczba tych pracowników oraz typ ich stanowiska zwykle wynika z unormowań prawnych (jak np. dyrektor, księgowość, kadry czy zatrudnianie na części etatu specjalistów do spraw BHP i obronności). Tu też należy zaliczyć 1 etat starszego inspektora ds. informatyki – administratora systemów informatycznych. Ponadto są sprzątaczki, kierowca etc, część tych etatów nie wlicza się do korpusu Służby Cywilnej. Łącznie jest tu 17,5 etatów.

1. ZASÓB ARCHIWALNY

Zmiany w rozmiarze zasobu archiwalnego

Nabytki oddziału I w roku 2002 to 6 dokumentów papierowych włączonych do zbioru dokumentów papierowych i 2 jednostki o charakterze aktowym włączone do Nabytków oddziału I. W roku poprzednim była to 1 j. a., a w 2000 4 j. a.

W lutym 2002 r. Oddział II AGAD przejął kolejną partię ksiąg metrykalnych z terenów tzw. zabużańskich, przekazaną przez Urząd Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście. Są to księgi następujących wyznań: rzymskokatolickiego z archidiecezji lwowskiej, przemyskiej i łuckiej, mojżeszowego oraz wyznań ewangelickich; razem 211 ksiąg, stanowiących 7, 3 mb. Zostały one włączone do istniejących już w AGAD zespołów tych ksiąg. Na zmianę rozmiaru zasobu wpłynęła również kontynuacja rozpoznawania tzw. variów i dissolutów Oddziału II oraz szczegółowa inwentaryzacja akt po zakończeniu porządkowania zespołów dotąd nie opracowanych: wyodrębnianie jednostek, oraz włączanie i przenoszenie akt do właściwych zespołów. Najpoważniejsze zmiany wprowadziło zakończenie ewidencjonowania ksiąg kancelaryjnych do zespołu Komisja Województwa Mazowieckiego/Rząd Gubernialny Warszawski (przybyło 170 jednostek archiwalnych, co stanowi ok. 15 mb akt) oraz akt Komendy XI Korpusu we Lwowie (w stosunku do skontrum z 1996 r. przybyło 464 j. a.; 169 mb.) W wyniku przeprowadzonego rozpoznania, inwentaryzacji i porządkowania innych zespołów, a także włączenia tzw. pozornych braków odnotowanych w trakcie skontrum z lat 1995-1998 przybyło ponadto 41 j. a. (ok. 2, 7 mb.). Łącznie z przekazanymi przez USC księgami metrykalnymi daje to liczbę: 422 j. a. (25 mb.). W wyniku prowadzonych prac ubyło 7 j. a (2 mb.) (po zakończeniu inwentaryzacji zespołu c. K. Ministerstwo Rolnictwa; ubytki spowodowała poprzednia błędna kwalifikacja akt do jednostek). Do Oddziału II w 2002 wpłynęła również 1 j. a., z tzw. nabytków AGAD dar od osoby prywatnej.

W październiku 2000 r. Oddział III AGAD wzbogacił się o część Archiwum Potockich z Łańcuta, wywiezioną z kraju w roku 1945 przez Alfreda Potockiego a do tej pory przechowywana w Uniwersytecie PROVO w USA. Fragment ten liczy 322 j.a. co stanowi 6 mb akt. Został on włączony do przechowywanego w naszym Archiwum zespołu akt Archiwum Potockich z Łańcuta. W grudniu 2002 r. nabyto od prywatnej osoby 54 obiektów (dokumentów, litografii i zdjęć) pochodzących z kolekcji Józefa Jodkowskiego, w tym bardzo interesujace materiały do historii Grodna. W ciągu ostatnich trzech lat (2000 – 2002) przybyło ponadto 13 innych (w tym w 2002 r. 1), niewielkich nabytków, wszystkie włączone zostały do zespołu Nabytki Oddziału III. Na zmianę rozmiaru zasobu aktowego Oddziału III AGAD wpłynęło również zakończenie opracowywania zespołów. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania, inwentaryzacji i porządkowania w stosunku do stanu z ubiegłego roku przybyło j.a.

W oddziale IV Kartografii w ostatnich latach nabytków nie było.

1. 3. Główne tendencje zmian w zasobie

W roku 2002 nabytki w niewielkim tylko stopniu wzbogaciły AGAD. W zakresie nabytków (może z wyjątkiem oddziału II, gdzie dopływy z USC) trudno o jednoznaczne określenie tendencji, ze względu na ich przypadkowość.

Jedynymi istotnymi nabytkami Oddziału II są księgi metrykalne z terenów tzw. zabużańskich przekazywane nam przez USC Warszawa-Śródmieście po upływie 100 lat od daty rozpoczęcia wpisów w księdze. Ostatnie nabytki ksiąg włączone zostały do 6 zespołów ksiąg metrykalnych oraz opisane w postaci aneksów lub uzupełnień do istniejących inwentarzy. Ponadto na zmiany w zasobie Oddziału wpłynęło zakończenie opracowywania zespołów (określenie ostatecznej liczby jednostek), a także kontynuacja porządkowania rozsypu, variów i dissolutów, włączenie rozpoznanych jednostek oraz "braków pozornych" do właściwych zespołów. W roku sprawozdawczym włączono jednostki do 10 zespołów (6 zespołów ksiąg metrykalnych, ponadto: Trybunału Cywilnego Kaliskiego, Komitetu Urządzającego w Królestwie Polskim, Warszawskiego Okręgu Wojennego, Kancelarii Namiestnika. Wydział Paszportowy i Nabytków Oddziału II).

Opracowywanie zasobu powoduje też tworzenie nowych j. a. zarówno w wyniku podziału już istniejących jak i przez porządkowanie rozsypów, variów i dissolutów oraz włączenie rozpoznanych jednostek do właściwych zespołów. Należy zaznaczyć, że Oddział III dysponuje pomocami ewidencyjnymi do całości właściwie zasobu, często są one jednak niskiej jakości merytoryczne, a kryteria wydzielania j.a. w przeszłości (nawet w archiwach państwowych) były inne niż obecnie, z tej przyczyny podczas opracowywania tych zespołów może dojść do zmian ilości j.a.

Ogólna ocena warunków i wyników pracy AGAD

W 2002 r. został opublikowany katalog opracowany przez Agnieszkę i Henryka Bartoszewiczów, Plany szczegółowe Warszawy 1800-1914 w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych, Pułtusk Warszawa 2002, będąca drugim tomem opublikowanego w 1997 r. wydawnictwa obejmującego plany ogólne. Pozycję wydano w koedycji WSH, NDAP i AGAD. We wrześniu w Sali Balowej AGAD odbyła się promocja tego wydawnictwa, które otrzymało nagroda im. Aleksandra Gieysztora na najlepsze publikacje z historii Mazowsza w 2002 roku, w kategorii publikacji źródłowych.

W minionym roku zostało całkowicie opracowane zgodnie z wymogami metodycznymi stawianymi archiwaliom staropolskim i XIX. wiecznym, według ISAD(G) przyjętego jako standard opracowywania inwentarzy archiwalnych 17 zespołów (lub ich wyodrębnionych części i dopływów) blisko 3 tys. j. a. Z ważniejszych warto odnotować inwentarze: działu Francuskie Archiwum Koronnego Warszawskiego, III Rady Stanu, Generalnego Dyrektorium. Departament Prus Południowych, Austriackich Sadów Woskowych w Przemyślu. Uzyskały one inwentarze książkowe ze wstępem i indeksami, przekazane już do COIA. Na zatwierdzenie komisji metodycznej czekają w 2003 r. kolejne inwentarze, m. in. Archiwum Radziwiłłów, dział X Papiery Kiszków, Sekretariat Stanu Królestwa Polskiego, Akta Organizacji Narodowej Powstania styczniowego.

Ponadto zewidencjonowano akta Komendy XI Korpusu we Lwowie (6410 j. a., 627 mb.), w stosunku, do których przyjęto metodę stosowaną w archiwach wiedeńskich (uproszczony zapis inwentarzowy).

Na tempo kolejnych prac merytorycznych niekorzystnie wpłynąć może lustracja angażująca wszystkich pracowników "back office", zwłaszcza, że w AGAD będzie nią objęte łącznie 97 zespołów, ponad 157 tys. j. a. (1365 mb.).

W Pracowni Naukowej w 2002 r. udostępniono ogółem blisko 15 tys. jednostek archiwalnych, tak w postaci oryginałów jak i mikrofilmów, które stanowiły ponad 31% wśród wypożyczeń. Cieszy wzrost liczby udostępnianych mikrofilmów, gdyż stanowią one zabezpieczenie dla często już "nadużywanych" dokumentów.

W roku 2002 wzrosła znacząco liczba korzystających z Pracowni Naukowej o 12% w stosunku do roku minionego (i o ponad 26% w odniesieniu do roku 2000); zarejestrowano ponad 800 nowych zgłoszeń osób (w 2001 721, a w 2000 641) wzrosła także znacznie liczba odwiedzin w Pracowni Naukowej 5353 (2001 4652 i 2000 4632). W 2002 roku codziennie odwiedzały Pracownię Naukową AGAD średnio ponad 24 osoby.

W roku 2002 przeprowadzono 784 kwerendy i udzielono 111 informacji o zasobie archiwalnym w sumie 895 kwerend. W stosunku do roku ubiegłego nieznacznie wzrosła o 4% – liczba kwerend, zmalała natomiast liczba informacji o zasobie archiwalnym, co można wiązać z częstszym korzystaniem z naszej strony internetowej, a także z naszych drukowanych informatorów, przewodników i inwentarzy. Warto też odnotować wzrost o około 25%spraw odpowiedzi (głównie kwerend) udzielono za pomocą e-mail. Przytoczone tutaj liczby pokazują wyraźnie znaczenie, rolę i rosnące obciążenia "front office"; stanowią też uzasadnienie dla wspomagania tej działalności i utworzenia stanowiska samodzielnego specjalisty do spraw kwerend genealogicznych.

Mikrofilmowanie zabezpieczające – w minionym roku blisko 277 tys. klatekz zespołu Archiwum Radziwiłłów, dz. V zostało zakończone; Archiwum Kameralne oraz księgi metrykalne i stanu cywilnego z terenów zabużańskich. W sumie zmikrofilmowano 4614 j. a. Można mieć nadzieję na rychłe otrzymanie mikrofilmów użytkowych z ADM. Obecnie w AGAD są już mikrofilmy użytkowe dla ponad 14 z 20 tys. j.a z AR V.

Jesienią 2002 roku AGAD zorganizowało przy finansowym współudziale Urzędu Gminy Centrum (katalog) wystawę pod tytułem Mieszkańcy Warszawy XVI XVIII wieku. Otwarcie wystawy zaszczycił swoją obecności m. in. ówczesny burmistrz gminy Centrum. Cieszyła się ona dużym uznaniem publiczności odwiedziło ją ponad 600 osób, chociaż trwała tylko 9 dni.

W minionym roku AGAD mogło zaprezentować swoje najcenniejsze zbiory nie tylko, jak dotychczas podczas wystaw, ale także i za pośrednictwem Internetu. Współpracę pomiędzy Archiwami Państwowymi a Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) zainicjował Dyrektor Generalny Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych (NDAP) dr Andrzej Biernat w lutym 2002 r. Tytuł projektu to Skarby archiwów polskich. Udział Archiwum Głównego Akt Dawnych w tym projekcie datuje się od samego początku. Łącznie ze zbiorów AGAD znalazło się na stronie www.polska.pl 99 opisanych obiektów wraz z 196 wizerunkami.

Z inwestycji remontowych warto odnotować wyposażenie dwu pomieszczeń magazynowych Oddziału II w stacjonarne regały metalowe.

Opracowanie:
Zespół pracowników AGAD


Mieszkańcy Warszawy w XVI-XVIII wieku.
Wrzesień-październik 2002

  Pomysł wystawy "Mieszkańcy Warszawy w XVI-XVIII wieku" narodził się w toku prac społecznego Komitetu Rewaloryzacji Starego i Nowego Miasta. Zastanawiając się nad wkładem Archiwum Głównego Akt Dawnych w działania Komitetu doszliśmy do wniosku, że godną inicjatywą byłaby organizacja wystawy, przypominającej – przede wszystkim mieszkańcom Warszawy – bogatą przeszłość naszego miasta i stwarzającej możliwość pokazania szerokiej publiczności zachowanych źródeł archiwalnych dotyczących miasta i jego mieszkańców, które ostatnimi laty nie były zbyt często eksponowane. Skoncentrowaliśmy się przy tym na pokazaniu przede wszystkim ludzi zamieszkujących Starą i Nową Warszawę w okresie ważnych dla miasta trzech stuleci. Pewną przeszkodą, wpływającą na ograniczenie naszych zamiarów, stała się zachowana dokumentacja archiwalna. W stosunku do stanu sprzed 1939 roku do naszych czasów przetrwały jedynie jej szczątkowe fragmenty. Z bogatej spuścizny kancelarii miejskich Starej i Nowej Warszawy stosunkowo dobrze zachowały się dokumenty pergaminowe i papierowe w liczbie ponad 700 jednostek archiwalnych. Natomiast z ksiąg i akt, które do roku 1944 liczyły 2325 jednostek, przetrwało zniszczenia Warszawy, w tym i zasobu naszego archiwum, zaledwie 251 ksiąg, co stanowi około 11 procent historycznego zasobu wyjściowego. Losy kancelarii dwóch miast królewskich podzieliły archiwalia kilkunastu warszawskich jurydyk: z 548 ksiąg ocalały 4 oraz 57 dokumentów.


Plan Komisji Metodycznych na 2002 r.

L. p. Data Temat Imię i Nazwisko Oddział
1. 8 stycznia, wtorek, godz. 14 Akta parafialne z diecezji łuckiej, przemyskiej i wileńskiej (pińskiej) mgr D. Lewandowska Oddział II
2. 8 stycznia, wtorek, godz. 14 Aneks do inwentarza ksiąg metrykalnych wyznania mojżeszowego – przyjęcie inwentarza mgr S. Postek Oddział II
3. 8 stycznia, wtorek, godz. 14 Akta gmin wyznania mojżeszowego – koncepcja opracowania mgr S. Postek Oddział II
4. 5 luty, wtorek, godz. 14 Militaria z Jabłonny mgr U. Kacperczyk Oddział I
5. 5 luty, wtorek, godz. 14 Sądy Wojskowe w Przemyślu – środkomisja mgr A. Nowak Oddział II
6. 5 marca, wtorek, godz. 14 III Rada Stanu Królestwa Polskiego – przyjęcie inwentarza prof. F. Ramotowska Oddział II
7. 19 marca, wtorek, godz. 14 Kancelarie namiestników w Królestwie Polskim mgr K. Kostka Oddział II
8. 19 marca, wtorek, godz. 14 Akta powstania styczniowego – koncepcja opracowania mgr D. Lewandowska Oddział II
9. 9 kwietnia, wtorek, godz. 14 Papiery F. Bendkowskiego mgr A. Jarosz Oddział III
10. kwiecień Prokuratoria Generalna Królestwa Polskiego – przyjęcie inwentarza mgr M. Kośka Oddział II
11. czerwiec Archiwum Koronne Warszawskie Dział Francuskie – przyjęcie inwentarza dr M. Kulecki Oddział I
12. wrzesień Akta grodzkie i ziemskie mazowieckie – koncepcja opracowania dr M. Kulecki Oddział I
13. wrzesień Archiwum Gospodarcze Wilanowskie – przyjęcie inwentarza mgr R. Jankowski, B. Romaniuk, J. Zawadzki Oddział III
14. październik Akta gmin ewangelickich z Małopolski Wschodniej i Wołynia – przyjęcie inwentarzy mgr M. Kośka Oddział II
15. listopad Akta gmin wyznania mojżeszowego – przyjęcie inwentarza mgr S. Postek Oddział II
16. grudzień Archiwum Roskie – koncepcja opracowania archiwum wielkiej własności na przykładzie archiwum dóbr Roś prof. T. Zielińska Oddział III
17. grudzień Archiwum Radziwiłłów Dz. VI – przyjęcie inwentarza mgr R. Jankowski Oddział III

  W dniu 22 lutego 2002 r. w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odbyło się sympozjum – Publica in Privatis – poświęcone problematyce akt publicznych prywatnej proweniencji przechowywanych w bibliotekach i archiwach państwowych. W trakcie obrad prowadzonych przez prof. dr hab. Andrzeja Rachubę przedstawione zostały następujące referaty: Archiwalia publiczne w archiwach prywatnych, prof. Teresa Zielińska, AGAD; Rękopiśmienne zbiory prywatnej proweniencji w Bibliotece Jagiellońskiej, dr Lucyna Nowak, kustosz BJ; Problemy rękopiśmiennych zbiorów prywatnych zgromadzonych w Bibliotece Narodowej w Warszawie, mgr Maria Wrede, kustosz dyplomowany BN, kierownik Zakładu Rękopisów BN; Królewskie, czy prywatne. Burzliwe dzieje spuścizny archiwalnej po Stanisławie Auguście Poniatowskim, dr Michał Kulecki, AGAD. W dyskusji zabierali głos: dr Andrzej Biernat, dyrektor generalny NDAP, prof. Andrzej Rachuba, mgr. Jarosław Zawadzki, kierownik oddziału III – akta rodzin i osób prywatnych oraz ich posiadłości, oraz mgr Maria Wrede z BN. Podsumowanie obrad przeprowadził dr Hubert Wajs, dyrektor AGAD.

Zasadnicze problemy poruszone w trakcie obrad to:

1. Konieczność precyzyjnego określenia tego, co należy rozumieć przez akta o charakterze publicznym. Powinny być tu uwzględnione nie tylko dokumenty wytworzone przez instytucje takie jak sejmy, sejmiki oraz urzędy dawnej Rzeczypospolitej, które posiadały stałe publiczne kancelarie i archiwa przy nich, takie jak urzędy kanclerzy czy podskarbich koronnych lub litewskich, jak i te które ich nie posiadały, a kancelarie pozostawały w gestii osoby sprawującej urząd np. urzędy hetmanów, marszałków. Publiczny charakter mają także dokumenty miast prywatnych i instytucji kościelnych znajdujących się na obszarach własności prywatnej.

2. Zaznaczenie, że archiwa gospodarcze przejęte w wyniku dekretu o reformie rolnej do zasobu archiwów państwowych, stanowiły integralną część przejmowanego majątku. Archiwa te były niezbędne do prowadzenia bieżącej działalności tych majątków, tak jak archiwa zakładowe, fabryczne etc. Z tego powodu wykonanie dekretu o reformie rolnej i ustawy o nacjonalizacji przemysłu skutkowały przejęciem wraz z nieruchomościami archiwów ich registratur. Jednocześnie należy podkreślić, że archiwa i biblioteki przejmując na mocy dekretu o reformie rolnej te materiały archiwalne i biblioteczne zabezpieczyły je przed niewątpliwym zniszczeniem lub rozproszeniem, a w okresie następnym ponosiły poważne nakłady finansowe związane z ich przechowywaniem, konserwacją, opracowaniem i udostępnianiem.

3. Podkreślano też niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą sprywatyzowanie na drodze wyroków sądowych materiałów archiwalnych i bibliotecznych. Po pierwsze, gdy trafią one do właścicieli prywatnych dostęp do nich stanie się znacznie ograniczony (jeżeli nie niemożliwy). Po drugie, gdy właściciele skierują je na rynek antykwaryczny – a spodziewać się można, że wystawią część odzyskanych rękopisów na ten rynek – ślad po nich i wiedza o ich proweniencji mogą zupełnie zaginąć. Zauważono, że już obecnie materiały rękopiśmienne są często przedmiotem zabiegów dokonywanych bez poszanowania całości obiektu czy zbioru, np. sprzedawane są poszczególne dokumenty, a nawet karty wyjęte z jednego rękopisu.

  Materiały z tej sesji będą opublikowane jako kolejny tom wydawnictwa Archiwum Głównego Akt Dawnych – Miscellanea Historico-Archivistica; redaktorem tomu jest mgr. Jarosław Zawadzki (tel. 448).


Planowane Zebrania Naukowe AGAD w 2002 r.

  W 2002 r. zostaje wznowion forma spotkań naukowych poświęconych prezentacji tematów podjętych przez pracowników AGAD. Do uczestnictwa w tych zebraniach są zaproszeni wszyscy chętni i zainteresowani pracownicy.
Plan zebrań i ich terminy ustala dr Janusz Grabowski (w. 443).
Pierwsze, inauguracyjne zebranie odbyło się we czwartek 14 marca 2002 r. na Sali Balowej o godzinie 14.

L. p. Referujący Temat Data
1. dr Janusz Grabowski Formacja intelektualna kanclerzy mazowieckich w XIV i I poł. XV w. Ze studiów nad elitą umysłową w średniowiecznej Polsce. 14 marca 2002
2. prof. Teresa Zielińska Urzędnicy ziemscy jako oficjaliści w dobrach magnackich w XVIII w. Próba przedstawienia kwestii na wybranych przykładach. maj
3. dr Michał Kulecki Akta ziemskie i grodzkie podlaskie w Archiwum Głównym Akt Dawnych. maj
4. mgr Jarosław Zawadzki Anna z Radziwłłów Kiszczyna, losy dziedziczki fortuny czerwiec
5. dr Michał Kulecki Z problematyki archiwalnego opracowania akt ziemskich i grodzkich czerwiec
6. mgr Urszula Kasperczyk Omówienie katalogu wystawy: "Od Busoli do Internetu. Archiwa państwowe hiszpańskie", zorganizowanej z okazji XIV międzynarodowego kongresu archiwistów w Sewilli w 2000 r. październik
7. dr Jerzy Gaul Z badań nad kancelarią wojskowych służb wywiadowczych Austro-Węgier , (koniec XIX-pocz. XX w.). listopad
8. dr Hubert Wajs Amerykańska propozycja opisów archiwalnych w pomocach archiwalnych: EAD – Encoded Archival Description. grudzień