1916
Pochód 1916
AGAD, Zb. z Muzeum Narodowego, 1198
Konflikt nazywany I wojną światową, w trakcie którego zaborcy w 1914 r. znaleźli się we wrogich obozach polityczno-militarnych, wprowadził kwestię polską do ich politycznych kalkulacji. Ofensywa wiosenna wojsk niemieckich i austro-węgierskich w 1915 r. przeciw armii rosyjskiej spowodowała zajęcie ziem Królestwa Polskiego, będącego częścią Imperium Rosyjskiego. Zmieniło to sytuację Polaków na znacznym terytorium podległym dotychczas władzy rosyjskiej. Na zajętych przez Niemców i Austriaków ziemiach przywrócono naukę w języku polskim (m.in. otwarto polski uniwersytet i politechnikę w Warszawie). Rozwijała się na nich również bujnie działalność społeczno-polityczna Polaków.
Dosyć liberalne podejście władz niemieckich i austriackich do Polaków z terenów zajętego rosyjskiego Królestwa Polskiego, mające na celu pozyskanie opinii publicznej tego terytorium dla ich celów polityczno-wojskowych, umożliwiło zorganizowanie 3 maja 1916 r., w 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji, licznych manifestacji o wymiarze patriotycznym. Odbyły się one nie tylko w miastach, ale również w parafiach wiejskich.
Największa manifestacja odbyła się w Warszawie, gdzie powołany specjalnie w tym celu „Komitet dla uroczystego obchodu rocznicy 3 maja” zdołał zgromadzić na obchodach przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych miasta: uczniów szkół, studentów, członków towarzystw naukowych, instytucji obywatelskich i dobroczynnych, stronnictw politycznych, cechów rzemieślniczych, stowarzyszeń i klubów sportowych oraz zrzeszeń zawodowych i społecznych.
Liczba manifestacji oraz ich siła i masowość zrobiły bardzo duże wrażenie na władzach niemieckich oraz austriackich, co stało się czynnikiem do jeszcze szerszego uwzględnienia sprawy polskiej w ich kalkulacjach politycznych. Dały również samym Polakom wyraźny obraz ich własnej siły politycznej, mimo braku własnego państwa.
Pochód 1916
AGAD, Zb. z Muzeum Narodowego, 1198