Portret

Portret króla Jana III Sobieskiego na dokumencie potwierdzającym lokację miastu Szczuczyn z 1692 r.

Portret króla Jana III Sobieskiego na dokumencie potwierdzającym lokację miastu Szczuczyn z 1692 r.

Dnia 9 listopada 1692 r. Jan III, król polski, zezwala Antoniemu Stanisławowi Szczuce, referendarzowi koronnemu, lokować miasto w jego dobrach dziedzicznych Szczuczyn, czyli Szczuki w województwie mazowieckim, ziemi wiskiej oraz ustanawia w nowo lokowanym mieście targi we wtorki i w czwartki oraz jarmarki na św. Jana Chrzciciela [24 VI], na św. Wawrzyńca [10 VIII], na św. Michała Archanioła [29 IX] i na św. Marcina [11 XI].

Niniejszy dokument znalazł się tu głównie ze względu na umieszczony na nim charakterystyczny portret króla. Dlatego odnoszą się do niego wszystkie uwagi poczynione w komentarzu do elekcji Jana III. Warto natomiast zaznaczyć, że ozdobny charakter niniejszego dokumentu, bez wątpienia, wiąże się z osobą Antoniego Stanisława Szczuki, jednego z najbardziej zaufanych doradców króla. (Michał Kulecki)

Oryginał, jęz. łaciński, 1 karta pergaminowa o wymiarach: 782 x 579 + 94 mm, podpisy króla i Franciszka Michała Denhoffa, starosty starogardzkiego, sekretarza pieczęci wielkiej koronnej, nad tekstem popiersie króla w pozie rzymskiego cezara, orzeł dźwigający tarczę (Janina - herb Sobieskich) i postacie pokonanych Turków, na obu bocznych marginesach udekorowane militariami kolumny zwieńczone herbami Królestwa Polskiego (heraldycznie po prawej) i WksLit. (heraldycznie po lewej), przy dokumencie na wstążce jedwabnej koloru czerwonego (wyblakły) przywieszona pieczęć wielka koronna odciśnięta w czerwonym wosku, zamknięta w okrągłej puszce metalowej.

AGAD, Zbiór dokumentów pergaminowych nr 4220