Stanisław Lem


Stanisław Lem
Źródło: niestatystyczny.pl

Powieści i opowiadania Lema przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano w nakładzie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy.
„Opowieści o pilocie Pirxie”, „Niezwyciężony”, „Solaris”, „Cyberiada”, „Głos Pana”, czy „Bajki robotów” fascynują nie tylko przeciętnych czytelników, ale także były i są inspiracją dla pisarzy, reżyserów teatralnych i kinowych, a do motywów z jego twórczości sięga również kultura masowa (ZOBACZ). Bohaterowie powieści Lema to piloci, nawigatorzy, astronauci, matematycy, gwiezdni podróżnicy, szaleni naukowcy czy konstruktorzy, najczęściej samotnicy i indywidualiści. Fascynowali Lema przybysze z Kosmosu, lądujący na naszej planecie. Częstym motywem twórczości były wojny gwiezdne czy „bunty robotów” skierowane przeciwko ludziom.
Lem 2021. Widziałem przyszłość to oficjalne hasło obchodów roku Lema, które zostało ogłoszone przez Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
W obchody tej rocznicy postanowiło włączyć się także Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD). Chociaż zasób archiwalny daleki jest od zainteresowań Stanisława Lema i wynikającej z nich aktywności pisarskiej, to jednak z racji przechowywania w archiwum ksiąg metrykalnych powszechnie zwanych zabużańskimi (pochodzących z terenów obecnej Ukrainy), a wśród nich także ksiąg z gmin mojżeszowych ze Lwowa, możemy odnieść się do lat dziecięcych Stanisława Lema spędzonych we Lwowie, odtworzyć stosunki rodzinne oraz środowisko, w którym dorastał. Akt urodzenia matki Lema pozyskany został z Archiwum Państwowego w Przemyślu, gdzie znajduje się w zachowanych księgach metrykalnych z istniejącej tam do wybuchu II wojny światowej gminy mojżeszowej. Zaś akt urodzenia samego pisarza jest jeszcze – zgodnie z prawem o aktach stanu cywilnego – w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warszawie.

I. Dom >>>>

<<<< powrót